AC05000004707JAC00
Mfr.Part #
AC05000004707JAC00
Description
RES 0.47 OHM 5W 5% AXIAL
Power Rating :
5W
Size / Dimension :
0.295Diax0.709L 7.50mmx18.00mm
Not Applicable
Rated Power Dissipation (P) :
5W
800 µm
Surface Mount :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
470mOhm
Diameter :
7.5mm
Max Power Dissipation :
5W
Operating Temperature :
-40°C~275°C
Military Standard :
Not
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
1.5V
Temperature Coefficient :
-10/ -80ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
1.5V
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
12 Weeks
Vishay AC05000004707JAC00
FIXED RESISTOR, 470mOhm, Wirewound,