AB-2835PM-27F80
Mfr.Part #
AB-2835PM-27F80
Manufacturer
American Bright
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
2835 PLCC-2 3VDC 0.5W 120DEG. 27
Manufacturer :
American Bright
Product Category :
Flux @ 85°C, Current - Test :
Color :
White, Warm
Thermal Resistance of Package :
12°C/W
Current - Max :
200mA
CCT (K) :
2700K
Flux @ 25°C, Current - Test :
64lm (60lm ~ 67lm)
CRI (Color Rendering Index) :
80
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.95V
Product Status :
Active
Viewing Angle :
120°
Current - Test :
150mA
Lumens/Watt @ Current - Test :
145 lm/W
Package :
Digi-Reel?
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Supplier Device Package :
Series :
2835PM
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
AB-2835PM-27F80
American Bright AB-2835PM-27F80
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    IC LED DRVR LIN PWM 150MA 6DFN
    IC LED DRIVER LINEAR 50MA 6DFN
    IC LED DRIVER LINEAR 100MA 6DFN
    IC LED DRIVER LINEAR 25MA 6DFN