AB-27.000MHZ-B2F
Mfr.Part #
AB-27.000MHZ-B2F
Manufacturer
Abracon
Package / Case
HC-49/U
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 27.0000MHZ 18PF TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Crystals
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-20°C
Size / Dimension :
0.453Lx0.197W 11.50mmx5.00mm
Height :
13.462mm
Frequency Stability :
±100ppm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Type :
MHz Crystal
Frequency :
27MHz
Height - Seated (Max) :
0.530 (13.46mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Operating Mode :
Fundamental
Frequency Tolerance :
±20ppm
Max Operating Temperature :
70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25Ohms
Series :
AB
Height Seated (Max) :
0.530 13.46mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series Resistance :
40Ohm
Width :
5.0038mm
Length :
11.5062mm
Package / Case :
HC-49/U
Load Capacitance :
18pF