AA1218JK-07300KL
Mfr.Part #
AA1218JK-07300KL
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES SMD 300K OHM 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistance :
300kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
1W
Height :
660.4μm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
AA1218JK-07300KL
YAGEO AA1218JK-07300KL
AA Series, Thick Film, 300kOhm, ±5%, -55°C~155°C