AA1218FK-072R61L
Mfr.Part #
AA1218FK-072R61L
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES SMD 2.61 OHM 1W 1812 WIDE
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Height :
660.4μm
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Resistance :
2.61Ohm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
AA1218FK-072R61L
YAGEO AA1218FK-072R61L
AA Series, Thick Film, 2.61Ohm, ±1%, -55°C~155°C