AA1218FK-0716R9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA1218FK-0716R9L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet
Download
Description
RES SMD 16.9 OHM 1W 1812 WIDE
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Metric) :
Height :
660.4μm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Series :
AA
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Composition :
Thick Film
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
1W
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
16.9Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
AA1218FK-0716R9L
YAGEO AA1218FK-0716R9L
AA Series, Thick Film, 16.9Ohm, ±1%, -55°C~155°C