AA1210FR-071R3L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA1210FR-071R3L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
AA
Factory Lead Time :
33 Weeks
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
500mW
Height :
609.6μm
Resistance :
1.3Ohm
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
AA1210FR-071R3L
YAGEO AA1210FR-071R3L
AA Series, Thick Film, 1.3Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C