AA1206JR-073R6L
Mfr.Part #
AA1206JR-073R6L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
3.6Ohm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
33 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Published :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Height :
660.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
AA1206JR-073R6L
YAGEO AA1206JR-073R6L
AA Series, Thick Film, 3.6Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C