AA1206JR-072R7L
Mfr.Part #
AA1206JR-072R7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
660.4μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Series :
AA
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±5%
Published :
Number of Terminations :
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
2.7Ohm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
AA1206JR-072R7L
YAGEO AA1206JR-072R7L
AA Series, Thick Film, 2.7Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C