AA1206JR-072R2L
Mfr.Part #
AA1206JR-072R2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Resistance :
2.2Ohm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Series :
AA
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height :
660.4μm
Max Power Dissipation :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
AA1206JR-072R2L
YAGEO AA1206JR-072R2L
AA Series, Thick Film, 2.2Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C