AA1206FR-078R66L
Mfr.Part #
AA1206FR-078R66L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
8.66Ohm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Height :
660.4μm
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
AA1206FR-078R66L
YAGEO AA1206FR-078R66L
AA Series, Thick Film, 8.66Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C