AA1206FR-0757K6L
Mfr.Part #
AA1206FR-0757K6L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
57.6kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
660.4μm
Tape and Reel (TR)
Datasheets
AA1206FR-0757K6L
YAGEO AA1206FR-0757K6L
AA Series, Thick Film, 57.6kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C