AA1206FR-074R42L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA1206FR-074R42L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.42 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
AA
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
4.42Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Height :
660.4μm
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AA1206FR-074R42L
YAGEO AA1206FR-074R42L
AA Series, Thick Film, 4.42Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C