AA1206FR-0717R4L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA1206FR-0717R4L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
AA
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Height :
660.4μm
Resistance :
17.4Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
AA1206FR-0717R4L
YAGEO AA1206FR-0717R4L
AA Series, Thick Film, 17.4Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C