A768MS826M1JLAV027
Mfr.Part #
A768MS826M1JLAV027
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 63V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
100 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
Ratings :
AEC-Q200
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing :
Base Product Number :
A768MS
Height - Seated (Max) :
0.520" (13.20mm)
Applications :
Automotive
Series :
A768, Anti-Vibration
Polymer
Voltage - Rated :
63 V
Capacitance :
82 µF
Package :
Digi-Reel?
Ripple Current @ High Frequency :
2 A @ 100 kHz
KEMET A768MS826M1JLAV027
82 μF ±20% Radial, Can - SMD 27mOhm A768, Anti-Vibration Surface Mount Polymer Automotive