A768KS337M1ELAE019
Mfr.Part #
A768KS337M1ELAE019
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 25V SMD
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
A768KS
Lead Spacing :
Ripple Current @ High Frequency :
2.325 A @ 100 kHz
Capacitance :
330 µF
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19mOhm
Product Status :
Active
Ripple Current @ Low Frequency :
116.25 mA @ 120 Hz
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Digi-Reel?
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Series :
A768
Voltage - Rated :
25 V
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ratings :
KEMET A768KS337M1ELAE019
330 μF ±20% Radial, Can - SMD 19mOhm A768 Surface Mount Polymer General Purpose