A765MU158M1ALAE014
Mfr.Part #
A765MU158M1ALAE014
Description
CAP ALUM POLY 1500UF 20% 10V SMD
Height - Seated (Max) :
0.508" (12.90mm)
Package :
Digi-Reel?
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm
Series :
A765
Ripple Current @ High Frequency :
5.4 A @ 100 kHz
Voltage - Rated :
10 V
Ratings :
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
A765MU
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Capacitance :
1500 µF
Ripple Current @ Low Frequency :
270 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
KEMET A765MU158M1ALAE014
1500 μF ±20% Radial, Can - SMD 14mOhm A765 Surface Mount Polymer General Purpose