A765EB227M0JLAE020
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A765EB227M0JLAE020
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
2.8A @ 100kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
6.3mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Series :
A765
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated DC :
6.3V
REACH SVHC :
No SVHC
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Type :
Polymer
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Height :
5.7mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Published :
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
KEMET A765EB227M0JLAE020
220μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 20mOhm A765 Surface Mount Polymer General Purpose