A759MS186M2CAAE090
Mfr.Part #
A759MS186M2CAAE090
Description
CAP ALUM POLY 18UF 20% 160V T/H
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
160V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
97.2mA @ 120Hz
Diameter :
10mm
Capacitance :
18µF
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.944A @ 100kHz
Height :
12mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±20%
Series :
A759
KEMET A759MS186M2CAAE090
18μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Bulk 90mOhm A759 Through Hole Polymer General Purpose