A759KS687M0JAAE014
Mfr.Part #
A759KS687M0JAAE014
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 6.3V TH
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Ratings :
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ High Frequency :
4.844 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
242.2 mA @ 120 Hz
Package :
Bulk
Base Product Number :
A759KS
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
A759
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm
Product Status :
Active
Capacitance :
680 µF
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated :
6.3 V
KEMET A759KS687M0JAAE014
680 μF ±20% Radial, Can 14mOhm A759 Through Hole Polymer General Purpose