A755KS567M0GAAE014
Mfr.Part #
A755KS567M0GAAE014
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V T/H
Stock
926
In Stock :
926
Aluminum - Polymer Capacitors
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
4.8A @ 100kHz
Capacitance :
560μF
Type :
Polymer
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
8mm
Pbfree Code :
yes
Series :
A755
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
240mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Life (Hours) :
5000 hours
Tolerance :
±20%
Published :
2016
Package / Case :
Radial, Can
Height :
12mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
KEMET A755KS567M0GAAE014
560μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Bulk 14mOhm A755 Through Hole Polymer General Purpose