A720V477M002APE006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A720V477M002APE006
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLYMR 470UF 20% 2V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
2 V
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Series :
AO-Cap A720
Type :
Polymer
Product Status :
Active
Base Product Number :
A720V
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Capacitance :
470 µF
Lead Spacing :
Ripple Current @ High Frequency :
8.26 A @ 100 kHz
Package :
Digi-Reel?
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm
KEMET A720V477M002APE006
470 μF ±20% 2917 (7343 Metric) 6mOhm AO-Cap A720 Surface Mount Polymer General Purpose