A700X567M2R5ATE006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A700X567M2R5ATE006
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Surface Mount Land Size :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm
Size / Dimension :
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
2.5 V
Series :
AO-Cap A700
Capacitance :
560 μF
Ratings :
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Ripple Current @ High Frequency :
6.1 A @ 100 kHz
Base Product Number :
A700X
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
KEMET A700X567M2R5ATE006
560 μF ±20% 2917 (7343 Metric) 6mOhm AO-Cap A700 Surface Mount Polymer General Purpose