A700X477M002ATE005
Mfr.Part #
A700X477M002ATE005
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Ripple Current @ High Frequency :
6.7A @ 100kHz
Type :
Polymer
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Polarity :
POLARIZED
HTS Code :
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
470µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
2917 (7343 Metric)
Width :
4.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Leakage Current :
0.0564mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Length :
7.3mm
Voltage - Rated DC :
2V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tan Delta :
0.06
KEMET A700X477M002ATE005
470μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.169 4.30mm Tape & Reel (TR) 5mOhm AO-Cap A700 Surface Mount Polymer General Purpose