A700X157M006ATE010
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A700X157M006ATE010
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Series :
AO-Cap A700
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Contact Plating :
Tin
Type :
Polymer
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Imperial) :
Voltage :
6.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height :
4mm
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Polarity :
POLARIZED
Mount :
PCB, Surface Mount
Depth :
4.3mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
150µF
Dielectric Material :
Aluminium
Dissipation Factor :
6 %
Terminal Shape :
J BEND
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.06
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Ripple Current :
4.7A
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency :
4.7A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Length :
1.3mm
Leakage Current :
37.8μA
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors KEMET A700X157M006ATE010 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, Type:Polymer, Number of Terminations:2, Voltage:6.3V, Package / Case:2917 (7343 Metric), Mounting Type:Surface Mount, A700X157M006ATE010 pinout, A700X157M006ATE010 datasheet PDF, A700X157M006ATE010 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors KEMET A700X157M006ATE010 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET A700X157M006ATE010
150μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.169 4.30mm Tape & Reel (TR) 10mOhm AO-Cap A700 Surface Mount Polymer General Purpose