A700V686M006ATE028
Mfr.Part #
A700V686M006ATE028
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 6.3V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Lead Length :
1.3mm
Tan Delta :
0.06
Ripple Current (AC) :
3.1A
Type :
Polymer
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Aluminium
Mount :
PCB, Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
17.1μA
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.1A @ 100kHz
Ripple Current :
3.1A
Capacitance :
68µF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Series :
AO-Cap A700
Number of Pins :
2
Height :
1.9mm
Terminal Shape :
J BEND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage :
6.3V
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
6.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Depth :
4.3mm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Dissipation Factor :
6 %
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors KEMET A700V686M006ATE028 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:2, Voltage:6.3V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Package / Case:2917 (7343 Metric), A700V686M006ATE028 pinout, A700V686M006ATE028 datasheet PDF, A700V686M006ATE028 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors KEMET A700V686M006ATE028 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET A700V686M006ATE028
68μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.079 2.00mm Tape & Reel (TR) 28mOhm AO-Cap A700 Surface Mount Polymer General Purpose