A700V337M002ATE009
Mfr.Part #
A700V337M002ATE009
Description
CAP ALUM POLYMR 330UF 20% 2V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Voltage - Rated :
2 V
Width :
4.3 mm
ESR (Ohm) :
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Length :
7.3 mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Polarity :
Polar
Mounting :
Surface Mount
Tolerance :
20%
Product Type :
Electrolytic Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Product Height :
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Diameter :
Positive Tolerance :
20%
IR (mA) :
Number of Terminals :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
330µF
ESR :
0.009Ohm
Size Code :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Height :
2 mm
RoHS :
Details
Construction :
Flat
Product Length (mm) :
7.3
Ripple Current :
5.5A
Packaging :
Tape and Reel
Dielectric Material :
ALUMINUM (SOLID POLYMER)
yes
Capacitance Tolerance :
± 20%
Surface Mount Land Size :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Product Status :
Active
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2 V
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
HTS Code :
Negative Tolerance :
20%
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Leakage Current :
39.6 uA
Product Depth (mm) :
4.3
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Ripple Current @ High Frequency :
5.5 A @ 100 kHz
Base Product Number :
A700V
Package Type :
Molded
Product Weight (g) :
Product Height (mm) :
2(Max)
Subcategory :
Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Lead Spacing :
Equivalent Series Resistance Type :
Very Low
Product Category :
Aluminum Organic Polymer Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
IL (uA) :
40@5Min
Capacitance Value :
330uF
Type :
Organic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Pbfree Code :
yes
Series :
A700
Terminal Shape :
J BEND
Product Width :
4.3mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Brand :
Size / Dimension :
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Product Length :
7.3mm
Ratings :
Voltage :
2VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tan Delta :
0.06
Product :
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors KEMET A700V337M002ATE009 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Type:Organic, Voltage:2VDC, A700V337M002ATE009 pinout, A700V337M002ATE009 datasheet PDF, A700V337M002ATE009 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors KEMET A700V337M002ATE009 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET A700V337M002ATE009
330µF 20% 2917 (7343 Metric) Tape and Reel 9mOhm A700 Surface Mount Organic General Purpose