A700V157M002ATE028
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A700V157M002ATE028
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 2V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Capacitance :
150µF
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Polymer
Lead Free :
Lead Free
Tan Delta :
0.06
Height :
1.9mm
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
AO-Cap A700
Leakage Current :
18μA
Resistance :
28mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
3.1A @ 100kHz
Contact Plating :
Tin
Published :
Polarity :
POLARIZED
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Number of Pins :
2
Length :
7.3mm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Ripple Current :
3.1A
Dissipation Factor :
6 %
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Terminal Shape :
J BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
4.3mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
2V
Life (Hours) :
2000 hours
KEMET A700V157M002ATE028
150μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.079 2.00mm Tape & Reel (TR) 28mOhm AO-Cap A700 Surface Mount Polymer General Purpose