A700D157M006ATE012
Mfr.Part #
A700D157M006ATE012
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
HTS Code :
Leakage Current :
37.8 uA
Mounting :
Surface Mount
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
HTS :
Length :
7.3 mm
Lifetime (h) :
Type :
Organic
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Height :
2.8 mm
Pbfree Code :
yes
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
4600 mA
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Weight (g) :
Base Product Number :
A700D
Size Code :
Termination Style :
SMD/SMT
Surface Mount Land Size :
ECCN (US) :
EAR99
ESR :
12 mOhms
Polarity :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (SOLID POLYMER)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
IL (uA) :
38@5Min
Product :
Aluminum Organic Polymer Capacitors
Product Length (mm) :
7.3
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
IR (mA) :
Packaging :
Tape and Reel
Product Depth (mm) :
4.3
Product Height (mm) :
2.8
Number of Terminals :
Mounting Type :
ESR (Ohm) :
Equivalent Series Resistance Type :
Very Low
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Tolerance :
20%
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Series :
A700
Lead Spacing :
Package Type :
Molded
Width :
4.3 mm
Voltage - Rated :
6.3 V
Positive Tolerance :
20%
Ripple Current @ High Frequency :
4.6 A @ 100 kHz
Brand :
RoHS :
Details
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2.8
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3 V
Capacitance :
150 uF
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage :
6.3VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance Value :
150uF
Negative Tolerance :
20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
J BEND
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors KEMET A700D157M006ATE012 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Organic, Package / Case:2917 (7343 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Voltage:6.3VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, A700D157M006ATE012 pinout, A700D157M006ATE012 datasheet PDF, A700D157M006ATE012 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors KEMET A700D157M006ATE012 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET A700D157M006ATE012
150 uF 20% 2917 (7343 Metric) Tape and Reel 12mOhm A700 Surface Mount Organic General Purpose