A700D127M004ATE018
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A700D127M004ATE018
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Tan Delta :
0.06
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
J BEND
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Capacitance :
120μF
ECCN Code :
EAR99
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
AO-Cap A700
Type :
Polymer
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency :
3.7A @ 100kHz
Length :
7.3mm
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Resistance :
18mOhm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Leakage Current :
28.8μA
Dissipation Factor :
6 %
Ripple Current :
3.7A
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
4V
Depth :
4.3mm
Height :
2.8mm
KEMET A700D127M004ATE018
120μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.122 3.10mm Tape & Reel (TR) 18mOhm AO-Cap A700 Surface Mount Polymer General Purpose