A53F2C-P16MJG9-6500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A53F2C-P16MJG9-6500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP BREAK APART PLUG,S
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
Connector Type :
Plug, Male Pins
ODU USA
Features :
Backshell
Cable Opening :
0.236" ~ 0.256" (6.00mm ~ 6.50mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Contact Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
2
Package :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
3
Subcategory :
Circular Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Primary Material :
Metal
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Product Status :
Active
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Brand :
Shell Finish :
Chrome over Nickel
RoHS :
Details
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size, MIL :
Color :
Silver
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Number of Positions :
16
Shell Material :
Brass
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Datasheets
A53F2C-P16MJG9-6500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 2 Push-Pull
A53F2C-P16MJG9-6500 Overview
A53F2C-P16MJG9-6500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
A53F2C-P16MJG9-6500 Applications
There are a lot of ODU
A53F2C-P16MJG9-6500 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER