A53F1C-P18MJG0-7500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A53F1C-P18MJG0-7500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 5, SZ 3,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Style :
CABLE
Orientation :
1
Contact Material :
Brass
Number of Contacts :
18 Contact
Base Product Number :
A51F1C-P
Termination Style :
Solder
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Shell Size, MIL :
IP Rating :
IP68
Mounting Feature :
Features :
Backshell
Termination :
Solder Cup
Color :
Silver
Number of Positions :
18
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
ODU USA
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Primary Material :
Metal
Package :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Material :
Brass
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Brand :
Contact Finish Thickness - Mating :
RoHS :
Details
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Size - Insert :
3
Voltage Rating :
366V
Fastening Type :
Push-Pull
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size :
3
Current Rating :
7.5 A
Cable Opening :
0.276" ~ 0.295" (7.00mm ~ 7.50mm)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Datasheets
A53F1C-P18MJG0-7500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
A53F1C-P18MJG0-7500 Overview
A53F1C-P18MJG0-7500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
A53F1C-P18MJG0-7500 Applications
There are a lot of ODU
A53F1C-P18MJG0-7500 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER