A473M20X7RK5UAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A473M20X7RK5UAA
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.047µF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Series :
A
Mounting Type :
Through Hole
Multilayer :
yes
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Straight
Length :
5mm
Size / Dimension :
0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
A473M20X7RK5UAA
Vishay A473M20X7RK5UAA
A 0.047μF 200V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
A473M20X7RK5UAA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
A473M20X7RK5UAA Features
a size/dimension of 0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm