A3P400-2PQ208I
Mfr.Part #
A3P400-2PQ208I
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC FPGA 151 I/O 208QFP
Manufacturer :
Microchip Technology
RAM Size :
6.8kB
Terminal Position :
QUAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Max Frequency :
310MHz
Height :
3.4mm
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
208
Terminal Form :
Gull wing
Total RAM Bits :
Width :
28mm
Radiation Hardening :
No
Length :
28mm
Base Part Number :
A3P400
Operating Supply Voltage :
1.5V
Number of Gates :
Number of I/O :
151
Series :
ProASIC3
Package / Case :
208-BFQFP
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Speed Grade :
2
Number of Registers :
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
1.5V
Number of Pins :
208
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V