A3C-44P-2DSA(30)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3C-44P-2DSA(30)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 44POS 2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Brass
Insulation Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Current Rating (Amps) :
2A
Number of Positions :
44
Shrouding :
Unshrouded
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Board or Cable
Number of Rows :
2
Overall Contact Length :
0.276 7.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.102 2.60mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
A3
Insulation Height :
0.035 0.90mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
200VAC
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Datasheets
A3C-44P-2DSA(30)
A3 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 44-Position Board to Board or Cable 0.035 0.90mm Height