A3-44PA-2SV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3-44PA-2SV
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 44POS 2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.071 1.80mm
Housing Material :
Plastic
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
2mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Resistance :
15mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Breadth :
0.157 inch
Shrouding :
Unshrouded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions :
44
Durability :
100 Cycles
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Filter Feature :
No
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Published :
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Reliability :
COMMERCIAL
Style :
Board to Board or Cable
Contact Material :
Brass
Reference Standard :
UL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Color :
Brown
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~85°C
MIL Conformance :
Stack Height (Mating) :
6mm 8.8mm
Voltage - Rated :
200V
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating (Amps) :
1A
Number of Rows :
2
Number Of PCB Rows :
2
Body Depth :
0.071 inch
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Total Number of Contacts :
44
Contact Shape :
Square
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
High Density
Mixed Contacts :
Connector Type :
Header
JESD-609 Code :
e4
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Termination :
Solder
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Mount :
Surface Mount
Gender :
Male
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Series :
A3
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
A3-44PA-2SV
Hirose A3-44PA-2SV
A3 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 44-Position Board to Board or Cable 0.071 1.80mm Height