A2F200M3F-1FG256I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2F200M3F-1FG256I
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
256-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-M3 100MHZ 256FBGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
System On Chip (SoC)
Core Architecture :
ARM
RAM Size :
64KB
Number of Gates :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Interface :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
Length :
17mm
Terminal Form :
Ball
Published :
Height Seated (Max) :
1.7mm
Operating Supply Current :
3mA
Base Part Number :
A2F200
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Number of Terminations :
256
Width :
17mm
JESD-609 Code :
e0
Series :
SmartFusion®
Architecture :
MCU, FPGA
Primary Attributes :
ProASIC®3 FPGA, 200K Gates, 4608 D-Flip-Flops
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Number of I/O :
MCU - 25, FPGA - 66
Frequency :
100MHz
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Radiation Hardening :
No
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Supply Voltage :
1.5V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Outputs :
66
Surface Mount :
yes
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Pitch :
1mm
Flash Size :
256KB
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.425V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.575V
Number of Pins :
256
Number of Logic Blocks (LABs) :
8
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Package / Case :
256-LBGA
Terminal Position :
BOTTOM
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
A2F200M3F-1FG256I
Microchip Technology A2F200M3F-1FG256I
256 Terminations -40°C~100°C TJ 256 Pin A2F200 System On Chip SmartFusion® Series MCU - 25, FPGA - 66 I/O 1.5V
This SoC is built on ARM® Cortex®-M3 core processor(s).
ARM® Cortex®-M3 core processor(s) are used in the construction of this SoC.Manufacturer assigns package 256-LBGA to this system on a chip.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 64KB RAM.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.In the SmartFusion® series, this system on chip SoC is included.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines ProASIC®3 FPGA, 200K Gates, 4608 D-Flip-Flops is important.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.In total, this SoC part has MCU - 25, FPGA - 66 I/Os.Use a power supply with a voltage of 1.5V if possible.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 1.575V.Power supplies of at least 1.425V are required.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.A system on a chip benefits from having 256 terminations.A SoC chip like this can have 66 outputs.A flashing 256KB appears on it.Searching A2F200 will bring up system on chips with similar specs and purposes.At 100MHz, the wireless SoC works.In this SoC meaning, ARM serves as the core architecture.The computer SoC is the 256-pin version.