A2-3PA-2.54DSA(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2-3PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Header
Number of Rows :
1
MIL Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Style :
Board to Board or Cable
UL Flammability Code :
94V-0
Housing Material :
PBT
Number Of PCB Rows :
1
Max Voltage Rating (AC) :
200V
Additional Feature :
POLARIZED
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation :
Insulated
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Housing Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Series :
A2
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Resistance :
15mOhm
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Filter Feature :
Rated Current (Signal) :
3A
Shrouding :
Unshrouded
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Contact Gender :
Male
Length :
7.32mm
Number of Positions :
3
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Max Current Rating :
3A
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type :
Male Pin
Termination :
Solder
Overall Contact Length :
0.454 11.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
IEC Conformance :
Number of Conductors :
ONE
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
3A
Depth :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Orientation :
Straight
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Shape :
Square
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
Hirose A2-3PA-2.54DSA(71)
A2 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 3-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height