A152J20C0GK5UAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A152J20C0GK5UAA
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 200V C0G/NP0 AXL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Style :
Straight
Diameter :
3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Terminal Shape :
Wire
Multilayer :
yes
Series :
A
Dielectric :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Length :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1500pF
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Radiation Hardening :
No
Datasheets
A152J20C0GK5UAA
Vishay A152J20C0GK5UAA
A 1500pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
A152J20C0GK5UAA Overview
Programs on this device are of 0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
A152J20C0GK5UAA Features
a size/dimension of 0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm