A122K20C0GK5UAA
Mfr.Part #
A122K20C0GK5UAA
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Description
CAP CER 1200PF 200V C0G/NP0 AXL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1200pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
200V
Termination :
Length :
5.0038mm
Lead Style :
Straight
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm
Tolerance :
±10%
Published :
Series :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
A122K20C0GK5UAA
Vishay A122K20C0GK5UAA
A 1200pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm -55°C~125°C Through Hole Axial
A122K20C0GK5UAA Overview
A program's size/dimension is 0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
A122K20C0GK5UAA Features
a size/dimension of 0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm