A1220UA4RP
Mfr.Part #
A1220UA4RP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
6-SMD, Gull Wing
Description
THYRISTOR 100V/180V 150A 6SMD GW
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Series :
SIDACtor®
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Peak Pulse Current :
150A
Package / Case :
6-SMD, Gull Wing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (8/20μs) :
150A
Current - Hold (Ih) :
120mA
Hold Current :
120mA
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakover :
130V 220V
Current Rating :
2.2A
Number of Elements :
4
Voltage - Off State :
100V 180V
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
20pF 25pF 50pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Voltage - On State :
4V