A-DF15-GK-3U1-TP1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A-DF15-GK-3U1-TP1
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
250VAC
Termination :
Solder
Number of Positions :
15
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Contact Form :
Number of Rows :
2
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Features :
Board Lock
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
3A
Series :
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Signal
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Package :
Tray
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Style :
D-Sub
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
Datasheets
A-DF15-GK-3U1-TP1
Introducing D-Sub Connector Assemblies ASSMANN WSW Components A-DF15-GK-3U1-TP1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, A-DF15-GK-3U1-TP1 pinout, A-DF15-GK-3U1-TP1 datasheet PDF, A-DF15-GK-3U1-TP1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ASSMANN WSW Components A-DF15-GK-3U1-TP1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ASSMANN WSW Components A-DF15-GK-3U1-TP1
A-DF15-GK-3U1-TP1 Overview
A-DF15-GK-3U1-TP1 Features
- series
A-DF15-GK-3U1-TP1 Applications
There are a lot of ASSMANN WSW Components
A-DF15-GK-3U1-TP1 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP