9T06031A8201BAHFT
Mfr.Part #
9T06031A8201BAHFT
Description
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Series :
RT
ECCN Code :
EAR99
Contains Lead
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Published :
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Resistance :
8.2kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
9T06031A8201BAHFT
YAGEO 9T06031A8201BAHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 8.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C