9T06031A71R5DBHFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
9T06031A71R5DBHFT
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 71.5 OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
71.5Ohms
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
100mW
Supplier Device Package :
Published :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
75V
Width :
800μm
Series :
RT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Length :
1.6mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
9T06031A71R5DBHFT
YAGEO 9T06031A71R5DBHFT
RT Series, Thin Film, 71.5Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C