9T06031A56R2BAHFT
Mfr.Part #
9T06031A56R2BAHFT
Description
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
No
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated DC :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
56.2Ohm
Datasheets
9T06031A56R2BAHFT
YAGEO 9T06031A56R2BAHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 56.2Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C