9T06031A5490FBHFT
Mfr.Part #
9T06031A5490FBHFT
Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/10W 0603
Contains Lead
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Construction :
Chip
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RT
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Tape, Paper
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Working Voltage :
50V
Voltage - Rated DC :
75V
Resistance :
549Ohm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Datasheets
9T06031A5490FBHFT
YAGEO 9T06031A5490FBHFT
FIXED RESISTOR RT Series, Thin Film, 549Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C