9T06031A52R3BBHFT
Mfr.Part #
9T06031A52R3BBHFT
Description
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
75V
Resistance :
52.3Ohm
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
9T06031A52R3BBHFT
YAGEO 9T06031A52R3BBHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 52.3Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C