9T06031A2700FBHFT
Mfr.Part #
9T06031A2700FBHFT
Description
RES SMD 270 OHM 1% 1/10W 0603
Resistance :
270Ohm
Working Voltage :
50V
Packing Method :
Tape, Paper
Voltage - Rated DC :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
100mW
Construction :
Chip
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
9T06031A2700FBHFT
YAGEO 9T06031A2700FBHFT
FIXED RESISTOR RT Series, Thin Film, 270Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C