9T06031A2550FBHFT
Mfr.Part #
9T06031A2550FBHFT
Description
RES SMD 255 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Working Voltage :
50V
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
255Ohm
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Contains Lead
Packing Method :
Tape, Paper
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Published :
Datasheets
9T06031A2550FBHFT
YAGEO 9T06031A2550FBHFT
FIXED RESISTOR RT Series, Thin Film, 255Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C