9T06031A2102BBHFT
Mfr.Part #
9T06031A2102BBHFT
Description
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/10W 0603
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
21kOhm
Voltage - Rated DC :
75V
Published :
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Datasheets
9T06031A2102BBHFT
YAGEO 9T06031A2102BBHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 21kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C